Roztoče má doma každý – možno však robíte chyby, ktorými ich živíte

V našich domácnostiach žije veľa mikroorganizmov, ktoré nie sú pre naše zdravie nijako prospešné. Asi najznámejšie sú roztoče. Môžete robiť, čo chcete, ale úplne sa ich nezbavíte. Ich množstvo však môžete redukovať. Čo by ste mali, lepšie povedané nemali robiť, aby sa u vás cítili ako doma?

Roztoče má doma každý - možno však robíte chyby, ktorými ich živíte
(zdroj: unsplash.com)

Vetrajte – koľko môžete a kedy môžete

Roztoče sa zvyknú najčastejšie zhromažďovať v posteľnej bielizni, matraci, na plyšových hračkách, vo vlasoch koberca a na podobných miestach. Je to tak preto, lebo sa živia vašou opadanou kožou. Niekedy niet inej cesty, len kúpenie nového matraca alebo celej postele – pri tom vám môže pomôcť napríklad Merkury Market zľavový kupón alebo výpredaj nábytku Mobelix. Roztoče síce nežijú dlhšie, než tri mesiace, ale je ich väčšinou toľko, že si ich odumretie ani nevšimneme – rozmnožujú sa totiž neuveriteľne rýchlo, najmä na teplých a vlhkých miestach. Mnoho z nás je na roztoče alergických, zjednodušene povedané sú vlastne jednou z príčin, prečo nejaké alergie existujú. Prvou najdôležitejšou vecou, ktorú by ste mali robiť, aby sa roztoče u vás enormne nerozmnožili, je vetrať. Vetranie totiž obnovuje vzduch v miestnosti a znižuje vlhkosť.

Zadovážte si špeciálny vysávač

To najhoršie, čo môžete roztočom urobiť, je odstrániť prach, v ktorom tak radi žijú. Čiže čím upratanejšia domácnosť, tým horšie prostredie pre nich. Klasický vysávač však veľmi nepomôže, pretože len rozvíri prach. Ak ste alergik, alebo ak vás jednoducho roztoče rozčuľujú, určite si kúpte vysávač s HEPA filtrom. Je to filter na vzduchové častice, ktorý likviduje aj roztoče. Na prach vždy používajte vlhkú handričku alebo prachovku s elektrostatickým nábojom, aby sa prach nedostával do vzduchu. Aj zem vytierajte vždy namokro. Všetky čistiace prostriedky alebo pomôcky pri upratovaní môžete kúpiť lacnejšie vďaka 4home zľavovým kódom.

Všetko, čo sa dá, perte

Vnútorná teplota vášho bytu alebo domu by nemala prekročiť 21 stupňov. Pre niekoho to môže byť extrémna teplota, ktorú dodržiavať najmä v zime nie je jednoduché. Práve preto sme hneď na začiatku článku hovorili o tom, že nemať doma žiadne roztoče je priam nemožné. Snažte sa aspoň na noc, keď ležíte v posteli a vytvárate pre roztoče potravu, nastaviť teplotu v spálni pod 21 stupňov. Nielenže budete mať kvalitnejší spánok, ale narušíte tým svojim čiernym nájomníkom ich prirodzené prostredie. Ani vlhkosť by nemala prekročiť 50 percent. Ak sa to u vás deje, zadovážte si odsávač vlhkosti. Periny a vankúše nestačí len pravidelne prezliekať do čistej posteľnej bielizne. Aj keď to robí málokto z nás, mali by sme ich aspoň dvakrát do roka vyprať aspoň na 30 stupňoch. Perte aj plyšové hračky. Ak máte doma páperové periny alebo vankúše, vyhoďte ich. To isté platí aj o vlnených alebo akýchkoľvek iných prikrývkach, ktoré nemôžete prať v práčke. Zničte roztočom ich vysnívané prostredie a oni sa prestanú množiť!